Candida alebo kandidóza znamená premnoženie kvasiniek v tele. Candida albicans žije vo všetkých slizniciach t.j. čreva, močového mechúra, pohlavných orgánov, žalúdka, pľúc, očí, uší …
Je to jeden z miliárd organizmov, ktorých prítomnosť je za optimálnych podmienok prospešná. Problém nastáva, keď sa Candida premnoží a dostane sa mimo kontrolu. Vtedy spôsobuje početné príznaky a zdravotné problémy.
!!! Miestom hlavného a najväčšieho výskytu kvasinkovej infekcie je črevo !!!
Normálny nález pri mikrobiologickom vyšetrení poševného steru nevylučuje premnoženie kvasiniek v čreve! Prítomnosť infekcie na iných miestach (sliznica dýchacieho systému, sliznica pošvy, pokožka) je sekundárna. NEPRÍTOMNOSŤ kvasinkovej infekcie na miestach sekundárneho vyskýtu nevylučuje črevnú infekciu!!!
Dalo by sa povedať, že kvasinková infekcia v čreve je základom infekcie. Iné miesta výskytu sú menej dôležité. To znamená, že ak sa chcete uzdraviť, potrebujete uzdraviť a očistiť svoje črevo. Po dokončení dvoj až štvortýždňovej intenzívnej protikvasinkovej diéty, môžete povedať, že ste sa oslobodili od kvasiniek. Na to aby bolo Vaše víťazstvo s kvasinkami trvalé, je potrebné udržiavať zdravú životosprávu, ktorá bude prospievať Vám, nie kvasinkám.
Aka zistíte, že máte problém s kvasinkami? Zjednodušene:
máte kvasinkovú infekciu v pošve, ústach, dýchacej sústave atď. -> máte premnožené kvasinky v čreve
Nemáte kvasinkovú infekciu v pošve, ústach, dýchacej sústave ale máte iné menej špecifické príznaky ( poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšená zrážanlivosť krvi, PCOS, endometriáza) -> stále môže byť príčinou premnoženie kvasiniek v čreve.
Príčinou vzniku Candidy je hlavne stres, zlé stravovacie návyky, oslabenie imunitného systému alebo užívanie antibiotík. Pri narušení rovnováhy nastáva rýchle premnoženie Candidy a rozvíja sa kvasinková infekcia. Tieto sa môžu objaviť na nespočetných miestach nášho organizmu, čím spôsobujú široké spektrum pomerne nešpecifických zdravotných komplikácií
PRÍZNAKY SPÔSOBENÉ PREMNOŽENÍM CANDIDY
-TRÁVENIE A VYLUČOVANIE: chuť na sladké potraviny s vysokým podielom sacharidov ( chlieb, pečivo, cestoviny, zemiaky) poruchy trávenia, pálenie záhy, infekcia helicobacter pylori ( spôsobuje až 90% žaludočných vredov) opakované bakteriálne črevné infekcie, nadmerné grganie, reflux, hnačky/zápchy, nadúvanie, plynatosť, hemeroidy, svrbenie v okolí konečníka.
-DÝCHACIE CESTY: citlivosť na chemikálie, alergie na zvieraciu srsť, cigaretový dym, plesne, prach, roztoče. Symptómy podobné nádche, upchatý nos, zahlienenie, zápal dutín, chronický kašel, senná nádcha, astma.
-PSYCHIKA A NÁLADY: úzkosť, depresie, poruchy pamäte, zhoršené sústredenie, zahmlené myslenie, podráždenosť, nervozita, záchvaty paniky a podobne. Nespavosť, časté budenie, nočné mory, nespokojný spánok. Pocit nereálnosti, opilosti. Mániodepresívna psychóza (bipolárna porucha).
-POHYBOVÝ SYSTÉM: stuhnuté vrzgajúce kĺby, bolesti svalov.
-KRVNÝ OBEH: srdcová arytmia, zvýšená tvorba modrín. Vyššie hustota krvi, zvýšená krvná zrážanlivosť, studené ruky a nohy.
-PORUCHY HORMONÁLNEJ REGULÁCIE: hypotyreóza, (štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov) hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy), estrogenová dominancia a s ňou súvisiace poruchy menštruáčneho cyklu – anovulácie, PMS, endometriáza, strata libida.
-UROGINETÁLNY SYSTÉM: nepravidelná menštruácia, vyginálne výtoky, zápach, zápaly močového mechúra, a obličiek (UTI – bolesť pri močení, pálenie, štípanie, zákal moču).
-ÚSTNA DUTINA: variedky (afty), pľuzgiere, sucho v ustach, zapach z úst, biely povlak na jazyku, zablokované slinné žľazy.
-UŠI: zvonenie v ušiach, zvuky v ušiach, ušné infekce, suchosť’,svrbenie, bolestí uší, výtoky z uší, hluchota, nadmerná tvorba ušného mazu.
-OČI: začervenanie, suchosť, svrbenie, nadmerné slzenie alebno znížená tvorba sĺz, zahmlené videnia, poruchy videnia (bodky pred očami, plávajúce škvrny, záblesky svetla)
-POKOŽKA, VLASY, NECHTY: akné, kožné alergie, ekzémy, psoriáza. Vypadávanie vlasov, lupiny, svrbenie vlasovej pokožky, vredy a suchosť. Pleseň na nohách – zmeny sfarbenia nechtov, krehké lámavé nechty, olupujúca sa začervenaná pokožka, nadmerný zápach nôh, ktorý sa nezlepšuje umytím. Zápach nôh, vlasov alebo tela, ktorý sa neodstráni umytím.
-DETI: hyperaktivita, kolika, zapareniny, múčnatka (biely povlak na jazyku a ústnej sliznici) a seborea.
PRÍZNAKY INFEKCIE MOČOVO – POHLAVNÉHO ÚSTROJENSTVA
-OBLIČKY A MOČOVÝ MECHÚR: infekcie (najmä opakujúce sa), zápal močového mechúra, časté močenie, znížená kapacita močového mechúra, zápach alebo pretrvavajúce zvláštne sfarbenie moču, problémy s močením, páliva bolesť pri močení.
-ŠPECIFICKY MUŽSKÉ UROGENITÁLNE PROBLÉMY: strata libida, impotencia, prostatitída, infekcia penisu, ťažkosti s močením, časté močenie, bolestivý pohlavný styk, opuch mieška. Rizikovým faktorom je zvýšená konzumácia piva.
-ŠPECIFICKÝ ŽENSKÉ UROGENITÁLNE PROBLÉMY: neplodnosť, zápaly pošvy, kvasinkové infekcie pošvy, nezvyčajné pachy, endometriáza, kŕče, nepravidelná menštruácia, PMS (chute na sladké, depresie, zvýšený pocit smädu) výtok, bolestivý pohlavný styk, strata sexuálnej túžby, začervenanie alebo opuchy vulvy a okolia, vaginálne svrbenie, pálenie alebo začervenaniem pretrvávajúce či opakované gynekologické infekcie.
-ZADRŽAVANIE TEKUTÍIN, OPUCHY OKOLO TELA
-NOČNÉ POMOČOVANIE
DÔSLEDKY PRERASTANIA CANDIDY V ORGANIZME
Systematický príjem potravín s vysokým glykemickým indexom spôsobuje vyčerpávanie pankreasu, zvyšuje sa inzulínová rezistencia. Dôsledkom môže byť vznik cukrovky (diabetes 2. typu) rozvoj PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) a tehotenskej cukrovky.
– Candida produkuje toxíny, ktoré narúšajú funkciu štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza, Hashimotova tyreoditída, Wilsonov syndróm a iné) zahustenie krvi, zhoršenie krvného obehu, okysličenia, zásobenia výživou, narušenie uminity. Tieto poruchy sa často prejavujú chronicky studenými rukami a nohami
– Cysty a polypy v rôznych častiach tela, najčastejšie v oblastí uší, krku, (štítna žľaza), vaječníkov, močového mechúra, slabín a mieška
– Opuchy lymfatických uzlín
Celkovo nezdravý pocit: nadmerná únava, chronický unavový syndróm, malátnosť, slabosť, závraty, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku.
Pocit nepochopenia, nikto nerozumie prečo sa cítite tak zle, napriek tomu, že všetky lekárske vyšetrenia sú v poriadku.
FAKTORY PODPORUJÚCE RAST CANDIDY:
užívanie antibiotík
Užívanie hormonálnej antikoncepcie
Užívanie antacíd, steroidných hormónov, liekom proti žaludočným vredom
Strava bohatá na sacharidy,
Tehotenstvo
Fajčenie
Potravinové alergie a intolerancje – napríklad celiakia alebo laktozová intolerancia
Diabetes