Naši predkovia v minulosti pestovali konope siatu na ploche veľkej ako 31 000 futbalových ihrísk. Konope siate je pre človeka najužitočnejšia rastlina na svete. Pestovanie by vyriešilo mnohé problémy s energiami, drevom, zdravím, v stavebníctve, papierníctve, textile a poľnohospodárstve. Pestovaním technickej konopy siatej ide postaviť sebestačnosť celého štátu. Vieme sa konopou obliecť, liečiť, najesť, postaviť si dom, napnúť plachty na lodiach, nakrémovať sa, vyrobiť plast, zachrániť svet. Všetky výrobky sú stopercentne recyklovateľné a z rastliny sa úplne využijú všetky časti (vlákno, pazderie, semeno i prach z výroby). Konopné semienka boli jedným z piatich zŕn starovekej Číny a v dobách hladomoru v Európe boli dôležitým nutričným prvkom, ktorý ľuďom pomáhal prežiť kruté časy. Dokonale zasýti. Semienko konope patrí medzi najkvalitnejšiu obživu na zemi a je bezkonkurenčne výživné. Konopa siata nie je napádaná hmyzom, a preto nebýva postrekovaná proti škodcom. Ďalšou výhodou konopných semienok je ich nízka alergénnosť v porovnaní s inými semienkami, ako je napríklad sezam. V oblasti prírodnej očisty neexistuje naozaj nič lepšie, než je vláknina. Konopný olej má extrémne vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Jedna lyžica konopného oleja Vám a Vaším deťom dodá 2,5g Omega – 3 čo je 1,5 krát viac ako 100g lososa, 3 až 4 krát viac ako 100 g tuniaka alebo až neuveriteľných 20 až 30 krát viac ako lyžica slnečnicového či olivového oleja. Konopná látka dokáže pohltiť takmer 100% UV žiarenia. A keď sa potíte, tak sa liečivé prvky konope vstrebávajú do kože. Preto naši predkovia prakticky nepoznali čo je to rakovina kože. Konopná latka poskytuje teplo, mäkkosť a zároveň ponuka trvanlivosť a pevnosť akú len ťažko nájdeme u iných materiálov. Látka je silná, drží tvar, je vysoko odolná voči treniu a ťahu, má vynikajúcu stálosť farieb. Konopné vlákno zadržiava vzduch, vďaka čomu tkanina v zime hreje a v lete chladí. Konopný betón je 7x ľahší ako bežný betón, pričom je rovnako pevný. Nemusíme sa báť prasklín, pretože vďaka svojej pružnosti je 2,5x pružnejší ako bežný betón. Konopný betón vzniká spojením technického konope a betónovej zmesi. Po oddelení vlákna ostane z konope drevitá stonka tzv. pazderie, ktorá sa používa do stavebných zmesí ako izolant. Konopný betón má množstvo vynikajúcich vlastností. Stavba z neho dokáže „dýchať“, preto sa v nej netvoria plesne.
Normy na Slovensku povoľujú pestovať iba odrody konope siatej, ktorá obsahuje menej ako 0,2 % psychoaktívnej látky THC. Nežiaducich vedľajších účinkov sa tak nemusíte vôbec obávať. Okrem zdravotníctva sa konopa siata hojne využíva aj v kozmetickom priemysle, potravinárstve a kedysi aj v textilnom odvetví. Bez povolenia rezortu zdravotníctva je možné pestovať odrody konopy siatej uvedené v Spoločnom katalógu rastlinných druhov, ktorý vydáva Európska únia. Aktuálne u nás pestuje konope viac ako 60 subjektov na ploche takmer 300 hektárov. S francúzskou odrodou konope siatej, ktorá je jednou zo 70 odrôd povolených pestovať v Európskej únii vyrastie až do výšky 6 metrov.
Spektrum výrobkov z konope je veľmi široké, dá sa z neho vyrobiť až 25 tisíc stopercentne recyklovateľných výrobkov.
Všetky výrobky z konope sú stopercentne recyklovateľné. Stačí jej 8krát menej vody ako pri bavlne a vyrásť do šiestich metrov dokáže aj bez pesticídov, herbicídov a iných chemikálií.
Jeden ár technickej konopy siatej vypestovanej za jednu sezónu poskytne toľko papiera ako 4 áre stromov vypestované za desiatky rokov. Kvalita samotného konopného papiera je neporovnateľná s bežným papierom.
1 hektár technickej konope vypestovaný za rok = 30 až 35 ton živej váhy. Tá sa následne suší na 12%. Predstavte si to ohromné množstvo z ktorého sa dá vyrobiť papier. Ten je neporovnateľne kvalitnejší ako bežný papier.
Napíšte komentár